V pátek 11.10. navštívil naši školu nevidomý pan Ladislav Holba, který se svým vodícím pejskem Pedrem přiblížil dětem život hendikepovaných osob. Pan Holba používá bílou hůlku s červenými pruhy, což znamená, že kromě slepoty mu zbývá jen 20% sluchu. Zdravý člověk si nejspíš ani nedovede představit,  jaká úskalí čekají  takto postiženého člověka při pohybu ve městě! A právě v tomto je panu Holbovi skvělým pomocníkem Pedro, který bravurně provází pana Holbu na každém kroku. Věděli jste, že cena vodícího psa se pohybuje okolo dvěstěpadesáti tisíc korun? A že takový pejsek "pracuje" pouze do deseti let věku a potom odchází do "důchodu?"  Pedro je dokonce šampionem v poslušnosti, což nám všem předvedl na besedách a věřte, že jich absolvoval během dopoledne šest! Děti měly možnost vidět vodícího psa přímo v akci, mohly si ho pohladit a také získat mnoho nových poznatků.  Nikdo z nás například nevěděl, jak správně pomoci slepému člověku přejít cestu. A ještě jednu důležitou věc nám Pan Holba připomněl. A to, že zrak a sluch jsou naše nejcennější smysly, o které musíme dbát a pečovat a jaké štěstí znamená vidět a slyšet svět kolem nás.
Pan Holba nás rovněž požádal o zavedení sbírky plastových víček, která si následně bude odvážet charitativní organizace. Doufáme, že se rádi zúčastní nejen děti, ale i rodiče, protože i taková zdánlivě nepotřebná věc,  jako je víčko, může pomoci dobré věci.  Pokud by kdokoli chtěl podpořit zaměstnanost postižených osob, může si během října ve škole zakoupit hezké hračky vyrobené v chráněných dílnách.

Radana Viertigrochová