6.A  V LESNÍ ŠKOLE

Lesní škola v Ostravě – Bělském lese nás pěkně uvítala dne 25.2.2014. Celým dopolednem nás provázel pracovník lesní školy pan Pavel Kotala. A jak to všechno probíhalo? Co jsme se dozvěděli? Čtěte a dozvíte se více…. Nejdříve jsme byli seznámeni s programem dne, zhlédli jsme krátký videodokument o lese na jaře. Něco jsme věděli, něco se přiučili, poté jsme o daném tématu debatovali, co tedy dělají lesníci na jaře, jaké mají povinnosti, co je to oplocenka, sazeničky a mnohé jiné. Z krásné místnosti, kde jsme se koukali na video a viděli také spoustu vycpaných zvířat našich lesů, jsme se přemístili do učebny, dostali jsme úkoly ve skupinách (co je ze dřeva, které věci obsahují alespoň trošku dřevo a jiné). A že jsme to zvládli a byli jsme šikovní, dostali jsme se na zahradu lesní školy, kde nás čekala přírodní překážková dráha (skoky po špalcích, prolézání dutými kmeny stromů a prodírání se mezi větvemi), to bylo něco. Pak jsme se podívali do malé ZOO s hrabavými ptáky, věřte, nevěřte, byli jsme všichni potichu a nadšení. Po prohlídce mini ZOO jsme si každý uřezali (přesněji upilovali) kolečko z březové větvičky na památku. Paní učitelka viděla dopředu jen to nejhorší, ale nic se nikomu nestalo, neboť držela ruce všem pěkně daleko. Všichni jsme se s březovými kolečky usadili do altánku, kde jsme se zaposlouchali do přednášky o tom, v čem všem může alespoň trošičku dřeva být. Jen jsme kroutili hlavami, zda je to vůbec možné a zkoumali složení na etiketách.  Poslední část našeho lesního dopoledne byla výprava do lesa samotného. Byla nám ukázána oplocenka,  probírka, dozvěděli jsme se, jak hluboké mají stromy kořeny, tvořili jsme loď  s klacíků a bloček nebo vlaječku, jak někteří říkali. Po cestě jsme viděli ze zvířecích kamarádů jen veverky, i když jsme věděli, že můžeme potkat jezevce, srnky, zajíce a mnoho jiných. Ale to bychom museli být potichu jako myšky. Po ochutnání čisté pramenité vody jsme odjížděli unavení a spokojení domů.

za třídu 6.A   Mgr. Jana Postulková