Záchranná stanice Bartošovice a Dům přírody Poodří

Ke DNI ZEMĚ  se vypravily třídy 6.A a 6.B do záchranné stanice Bartošovice a Domu přírody Poodří na Novojičínsku.
Záchranná stanice je vybudována již od roku 1983. Ročně projde stanicí okolo 1500 fyzicky, či jinak handicapovaných volně žijících živočichů, z toho je cca 80% ptáků. V záchranné stanici jsme byli seznámeni se spoustou obratlovců, hlavně ptactva, kterými byli sovy (puštík, sýček, kalous), dravci (sokol, orel, poštolka, moták, jestřáb), čápi (černý a bílý) a ze savců to byli králíci a veverky. Někteří z těch handicapovaných zvířat budou po léčbě vráceny do volné přírody, někteří však zůstanou ve stanici doživotně.
V druhé části jsme byli v centru ekologické výchovy – v Domě přírody Poodří, jehož vnitřní expozice jsou věnovány krajině Poodří (rostliny a živočichové listnatého lesa, okolí toku Odry i pohled pod hladinu stojatých vod). Zahradní část, jako vnější expozice Domu přírody Poodří, nás velmi zaujala. Zahrnovala geologickou expozici, model toku Odry od hor přes meandry v údolí, až k tůni se stojatou vodou, dřevěná koryta s protékající vodou a vodní mlýnek.
Nakonec jsme zhlédli kraťoučký dokument s fotografiemi o tom, jak mohou odpadky, které lidé volně vyhazují do přírody, živočichům škodit, což zklidnilo i ty nejotrlejší povahy.
Snad si teď uvědomíme, jak nakládat s odpady, jak zachovat přírodu a živočišné druhy pro další generace a jak zachránit zraněná zvířata. Jak? Zavoláme do této stanice.

Mgr. Jana Vidličková a Mgr. Marek Jančar

Podívejte se